pearl jam

pearl jam, mother love bone grubunun dağılımından sonra şekillenip 1990'da resmen müzik ortamına atılmış seattle çıkışlı grunge grubudur.

mother love bone solisti andrew wood overdose sonucu tahtalı köyü boylayınca üyelerinden ikisi(stone gossard, jeff ament) boşta kalmıştır. ortalıkta yapacak proje yokken yakın zamanda vefat etmiş grunge tanrılarından biri olan chris cornell: "gelin de andrew abimizin adına bir albüm yapalım." diye toplar bizimkileri. ortada davulcu(matt cameron), basçı(jeff ament), ritim gitar(stone gossard), solo gitar(mike mccrady) ve tabii ki vokal(chris cornell) vardır. ama chris abimiz gruba bir vokalist eklemenin daha iyi bir fikir olacağını düşünür. seattle'de genç, amatör gruplarda vokallik yapmış eddie vedder davet edilir. temple of the dog çalışmasından sonra stone ve jeff, eddie'nin vokalini beğenirler. kendisine 3 şarkının altyapısını içeren bir demo gönderirler(footsteps, alive, once). eddie bu demonun üzerine vokalini kaydedip abilerimize geri yollar. stone ve jeff de , eddie'nin vokaline tekrardan bayılıp bu üçlüyle gruplarının temelini atarlar. lakin davulcu ihtiyacı vardır. ilk albümleri olan "ten" için bu ihtiyacı dave krusen karşılar. lakin daha bismillah diyemeden, grupla anlaşamadığı için gönderilip, açığı dave abbruzzese ile kapatılır. çoğu pearl jam fanı, kendisinin pearl jam için en uygun baterist olduğunu söylese de, kendisi grubun "vitalogy" albümünden sonra gruptan belli sebeplerden ötürü çıkarılmıştır. kısa süre jack irons ile çalıştıktan sonra hala grupta bateristlik yapan, aynı zamanda soundgarden'in de bateristi olan matt cameron'un gelişiyle grubun üyeleri son 9 yıldır aynı şekilde devam etmektedir.

"ten" albümüyle 1991'de patlama yapmış olmalarına rağmen aynı dönemde nirvana'nın "nevermind" albümünün gölgesinde kalmış olmaları onların kitlesini sınırlamıştır.

şimdiye dek 10 albüm çıkarmış olan pearl jam, son albümü "lightning bolt" ile 2013 yılında hala "biz devam ediyoruz lan!" dedirtmiştir. şimdi de en son "let's play two" film/live albümü çıkarmışlardı, ne olduğunu açıp izleme şansım olmadı ama nasip olursa bakacağım.