ilk günah

şeytanın, tanrının daha çok onu sevmesini ve onu yüceltmesini istemesine rağmen, tanrı adem'i savunmuş ve onu yüceltmiştir. bu nedenle adem ve havva'nın zihinlerine oyunlar oynayarak, onları dünyadaki tek yasak olan ağaçtan meyve yameye ikna etmesidir. ademin ilk günahıdır.
karışık işlerdir. yaratıcı ilim ve kudretiyle hz. ademin şeytanın oyununa geleceğini zaten bilmektedir. bahse konu meyve cennetteki bir ağacın dalındadır, nedense elma olduğu zikredilir. olay gerçekleşince ceza olarak hz. adem'i dünya'ya göndermiştir. şimdi dünyanın 7 günde yaratıldığını biliyoruz. o halde olay gerçekleşmeden önce dünya zaten yaratılmıştı. yani işlenen günah sonrası dünya'ya gönderilme olayı spontane gelişmemiştir. ha bahse konu 7 gün bizim anladığımız 24 saat midir!?

kafamda deli sorular...
bu olaylar tevrat'ta farklıdır,ıncil'de farklıdır,kuran'da farklıdır. tevrat'ta tanrı geleceği bilmez. çünkü adem'le havva'nın o elmayı yiyeceğini bilmemektedir.yani ıslam'daki tanrı herşeyi bilir,görür işitir.zaten sorabilirsiniz ki "niye tanrı varken meleklere ihtiyaç var?tanrı her şeyi görüp bilemiyor mu?" . çünkü dediğim gibi yahudilerin tanrı geleceği bilemez,herşeyi göremez,melekler tanrı'ya söyler. bu gibi farklılıklardan ötürü her dinde ilk günah farklı anlatılır. araplara bunlar sümerlilerden gelmektedir.değişik yerlerde farklılaşmıştır. olayın özü budur.
ilk günahın eli olmaz