aliexpress

aliexpress yurt dışı ticaret sitesidir.
türkiye'de pahalı olan ürünleri çok ucuza alabiliceğiniz bir platform aliexpress
ancak bunun yanında avantajları olduğu kadar dezavantajlarıda bulunmakta maalesef.
avantajları:
örnek vermek gerekirse türkiye'de 100 lira olan bir saat aliexpress'de 30-40 liraya bulabiliriz.
aliexpress aracılığıyla bir çok kişi veya firma çin'den getirip türkiye'de satış yaparak kar elde edebiliyor.
aliexpress türkiye'de olmayan bazı ürünleri aliexpress sitesinden temin edebiliriz.
dezavantajları:
belkide en büyük dezavantajı ürünlerin çok geç gelmesi. örnek vermek gerekirse ürünün ne zaman geliceği sitede yazıyor ancak 15 gün yazıyorsa 1.5 ay gelmediği bile oluyor kullanıcıların yorumları bunlar.
bir başka dezavantajına gelirsek türkiye'ye ürün geliyorken gümrükte takılma gibi problemlerde çok sık karşılaştığımız bir husustur. ürününüz gümrükte takıldıysa bekleyin ki paranız size geri gelsin. ürünün türkiye'ye gelişi zaten 1 ayı buluyor o ürün geri gidicek paranız geri gelicek umut kesiliyor gibi olur.
ve bir önemli hususta güvenilir satıcı bulmak. eğer paranızı yatırıp ürünü alamadıysanız paranız yanar çünkü karşı taraf yurtdışında olduğu için ona çok ama çok zor ulaşıcaksınız demektir bu
aras kargoyla anlaşmaları olacağına dair haberler dönüyor, umarım olmaz.

şu anda ptt ile geldiğinden; bir ürün aldıktan 20-30 gün sonra geliyor gelen ürünün ne olduğunu unutup aaa ne gelmiş bana diye sürpriz yaşayabiliyorsunuz.
valla yıllardır ebay ve aliexpressi kullanan birisiyim pek sıkıntı yaşadığımı söyleyemem. ürünlerin 2 ayda geldiği de oldu 2 haftada da. genel olarak ulaşmayan/gelmeyen ürünün para iadesi hep yapılır.(satıcılar için değerlendirme sistemi çok önemli olduğu için bu tür şeylerde aşırı ilgililer).
özellikle gençler arasında popüler bir alışveriş sitesidir. güvenli ödeme ve uygun fiyatlarıyla tüm dünya halkı tarafından kabul görmüştür.
paypal ile alışveriş yapıldığı dönem sıkça kullandığım siteydi.
bir keresinde ürünümün 3 ay gelmemesi üzerine paypal para iadesi yapmıştı.
iki kez ayakkabı aldım ; ikisini de 38 numara seçmeme rağmen ayağıma küçük geldi.
ayakkabı alınmasını tavsiye etmiyorum bu gibi sitelerden. alacaksanız da bir iki numara büyük sipariş edin.

ah bir de aklıma ne geldi; ayakkabı küçük geldi diye düşük puan verdiğim satıcı özür dileyerek bana gözlük yollamıştı hediye olarak. çok tatliş bir kadındı , hiç unutmam.